KČT Pecka

Historie Klubu českých turistů odbor Pecka

Nepřehlédnutelné výročí peckovských turistů

Klub českých turistů odbor Pecka si připomíná své významné výročí. Letos tomu je 100 let, které uplynou od jeho založení zde v Pecce. Vznik odboru je datován dnem 12. října 1924. V obecní kronice městečka Pecka je roku 1924 uveden tento zápis: K větší propagaci městečka ve veřejnosti založen byl v místě odbor Klubu českých turistů, aby šířil známost krás naší krajiny a upozorňoval přátele památek na zříceninu hradu Kryštofa Haranta. Členské příspěvky byly vybírány od roku 1925, odkdy se také datuje zahájení oficiální činnosti.

Pohled do dějin vzniku Klubu českých turistů (KČT) a jak se na to navazovalo v Pecce, co se zde za tu dobu až dodnes událo.

Klub českých turistů byl založen v roce 1888 skupinou vlastenců kolem Vojty Náprstka, měl 222 členů. Stal se spolkem aktivních turistů a příznivců turistiky. Byly zřizovány venkovské odbory, mj. v roce 1892 v Jičíně a Turnově. Účelem a hlavními činnostmi KČT bylo a je vytvářet všestranný turistický a sportovní program, vytvářet materiální a organizační podmínky, bezpečný a volný pohyb v přírodě, značení a údržbu sítě turistických značených tras, pořádat turistické akce pro veřejnost, propagovat turistiku, poznávací, sportovní činnost a zdravotní styl života.

Od roku 1896 byly masově zřizovány turistické noclehárny. V roce 1897 byla evidována noclehárna i v hostinci U radnice v Pecce. V seznamu nocleháren z let 1946-1948 je uvedena Pecka – hostinec u Víchů.

Velký rozmach KČT nastal po vzniku Československé republiky. Poté pod zkratkou KČST. Vzrůstal počet odborů, např. v roce 1914 jich bylo 53 a v roce 1933 už 350. Odbor Pecka, který byl zařazen do Podkrkonošské župy založené dne 29.8.1929 ve Dvoře Králové, měl v roce 1925 33 členů, v roce 1930 50 členů, v roce 1937 21 členů. Do roku 1930 byl jeho předsedou František Poslt, jednatelem Josef Číp. Na schůzi 14.1.1930 byl novým předsedou zvolen Arnold Wolf (vrchní lesní správce), místopředsedou V. Krčmařík (ředitel továrny), jednatelem Jan Vágenknecht (učitel), pokladníkem Jan Tichý (drogista).

Výtah z aktivit odboru

V roce 1927 byl na hradě upraven byt pro hlídače o třech místnostech, muzeum a noclehárna pro mládež. Byla upravena a vyznačena cesta do Stupné. V roce 1929 odbor vybudoval Bitnerovu stezku. Odbor pokračoval na úpravách hradu, v přízemních místnostech vzniklo Harantovo muzeum, kde byly vystaveny archeologické sbírky. Téhož roku byla pojmenována nedaleká Krkonošská vyhlídka (532 m n.m.) jménem peckovského rodáka JUDR. Jindřicha Štemberka (zasloužilého turisty Orlických hor) na "Štemberkovu Krkonošskou vyhlídku". Odborem byla vybudována mohyla z araukaritů (tzv. zkamenělého dřeva) na místě hromadného pohřebiště vojáků zemřelých za sedmileté války roku 1758 pod domem č.p. 112. Obrozeneckému učiteli Antonínu Linkovi (učiteli Karla Havlíčka Borovského) byla vyrobena pamětní deska a umístěna na jeho rodném domku č.p. 181. Veřejné odhalení obou těchto památníků, organizované turisty, proběhlo dne 26. května 1929 slavnostním průvodem Peckou k desce a pomníku.

V květnu roku 1930 začal odbor vydávat časopis "Turistický obzor v Podkrkonoší". Odbor vydal brožuru "Hrad Pecka – městečko Pecka" (vydána v letech 1930-31), ve které je stručně popsána historie hradu a městečka a aktivita KČT Pecka v té době. Dne 1. června 1930 odbor ve spolupráci s turistickým odborem v Rychnově nad Kněžnou slavnostně odhalil pamětní desku JUDr. Jindřichu Štemberkovi, propagátoru turistiky a spisovateli, na jeho rodném domě č.p. 136.

V následných letech se odbor též podílel na značení turistických cest v okolí. Jako značkaři tehdy pracovali bratři Karel a Jan Reimontovi. Činnost odboru v roce 1939 dočasně zanikla a obnovena byla v roce 1945. Členská základna se rozrostla a rozšířila se klubová činnost. V únoru 1947 se v republice rozhodlo o sjednocení celé tělovýchovy. Zásadní organizační změnou bylo začlenění KČST do Sokola. Tato změna způsobila dočasné ochabnutí spolkové činnosti, a i postavení turistiky v nové tělovýchovné organizaci. Činnost turistického oddílu v Pecce se zaměřila na provádění klasických vycházek a výletů, organizaci zájezdů, zajištění značení turistických cest.

Pro léta 1954 a 1955 byla turistika zařazena mezi čtyři preferovaná odvětví tělesné výchovy. K novým formám činnosti přibyla organizace turistických srazů. Ty byly okresní, krajské a celostátní. Ve dnech 15. až 17. 8. 1958 se krajský sraz konal v Pecce s účastí 150 osob.

V roce 1957 začal první ročník akce "100 jarních kilometrů", která se každoročním opakováním stala tradicí. Vedoucím odboru v Pecce v letech 1971 až 1978 byl Josef Zahradník (ředitel ZDŠ), který se podílel i na práci okresního výboru KČT.

V roce 1981 se KČT odbor Pecka stal součástí Tělovýchovné jednoty Jiskra Pecka. Vedoucím od roku 1979 byl Oldřich Kocourek. Členové odboru se každoročně účastnily řady pochodů, vycházek do přírody a zájezdů. Někteří členové klubu se pravidelně scházeli v pěveckém kroužku Turistická písnička. Scházeli se také na chatě umístěné se souhlasem majitele pozemku pana Wolfa v lese nad rybníkem Krakůvka. Tuto chatu, kterou původně zřídili a užívali členové Sokola v Pecce převzali turisté do své správy, postupně ji během let upravovali a rozšiřovali dle svých potřeb a dosud stále udržují a plně využívají. Chata a okolní prostor byla a je využívána i pro letní dětské tábory. Odbor počal organizovat dva pochody ročně. Prvním v roce byl Květnový pochod, který se konal vždy ve svátek na Den osvobození, tehdy 9. května, a chodilo se k památníkům obětí fašizmu v okolí Pecky. Tento pochod se pořádá dosud, a to na svátek Dne vítězství 8. května a vede až na horu Zvičinu a zpět. Druhý pochod byl podzimní, oficiální název Po návrších kolem Pecky získal v roce 1986, ale jeho první ročník se uskutečnil už v roce 1977. V osmdesátých letech při odboru působil turistický oddíl mládeže (TOM) Tuláci a zaznamenal řadu úspěchů. V roce 1984, konkrétně dne 9. května se v Pecce konal Sraz mladých turistů Jičínského okresu. V roce 1986 se mladší i starší žákyně staly okresními přebornicemi. Tříčlenná peckovská hlídka starších žákyň ve složení Irena Pačesná, Šárka Pecháňová a Lenka Kociánová uspěly i v krajském turisticko-branném závodě a postoupily na český republikový přebor, kde získaly druhé místo. Na československém celorepublikovém přeboru pak obsadily vynikající třetí místo. Vedoucí mladých turistů v té době byla Táňa Murdychová.

V roce 1981 byla založena klubová kronika. Začala ji vést Milada Hetfleischová, dále činnost klubu zaznamenávaly pí Pavlíčková, Podzimková, Kocourek. V letech 1996 až 2003 záznamy prováděla Vlasta Bucharová. Na jaře roku 2008 tuto aktivitu převzal Jaroslav Stárek, krátce na to v letech 2016 a 2017 činnost zaznamenávala Marie Pavlová (z Bělé) a od ledna 2018 se zápisům všech uskutečněných výšlapů, výletů, zájezdů a dalších aktivit místních turistů věnuje Jana Kopecká.

Důležitou a nezbytnou činností, kterou KČT nepřetržitě zajišťuje je značení a vytyčování turistických tras, údržba, obnova a doplňování značek. Značkaři jsou pro tuto práci řádně vyškolováni. Je to poctivá, skromná práce v přírodě vyžadující trpělivost, preciznost a především čas. Revír Pecky a jejího okolí to je aspoň osm tras vedených všemi směry a různých délek. Nejkratší je místní značení v městečku z náměstí na hrad a tou nejdelší je trasa na Zvičinu. Dlouholetými značkaři byli Miroslav Brzák a Jaroslav Stárek, kterému po určitý čas pomáhal i Lubomír Bark. Před nimi se této aktivitě věnovali učitelé Josef Zahradník a Karel Machek. V současnosti se značkařské práce ujala Irena Jirková spolu s Vlastou Drábkovou.

Několik dalších pohledů do kroniky peckovských turistů

Rok 1980 - uskutečněno bylo 16 společných vycházek do okolí Pecky, účast na 5 zájezdech, 2 organizované pochody, účast na 5 pochodech pořádaných jinými turistickými odbory.

Na chatu byl zaveden vodovod, položeno bylo nové linoleum ve třech místnostech, dokončeno bylo pobití venkovních stěn dřevěnými půlkulánky. Odpracovalo se celkem 696 brigádnických hodin, z toho na chatě 376.

K 1. lednu 1981 měl odbor 60 členů a 22 členů turistického odboru mládeže.

Rok 1985 – 16 polodenních vycházek, Květnový pochod s účastí 202 osob, IV. ročník pochodu po návrších s účastí 192 osob, z toho 67 dětí. Zájezdy: 5 jednodenních a 1 třídenní do Bratislavy s účastí 42 osob. 5x účast na akcích jiných turistických odborů. Setkání na chatě 3x, MDŽ, táborák.

14. dubna se v Pecce uskutečnil Okresní přebor turisticko-branného závodu, účast 200 osob, mládež 152. Byl získán odznak Vzorný oddíl 1. stupně. Mnozí členové odboru chodili na pravidelné vycházky do okolí Pecky (společné i samostatné) a ušlé kilometry si zaznamenávali a ročně vykazovali. Nejvýkonnější turisté-veteráni v tom roce: Oldřich Kocourek-2 711 km, Věra Vacková-2 697 km, Františka Jůzová-2 444 km,František Čeřovský-2 243 km, Milada Kocourková-1 077 km, Josef Pavlíček-895 km.

Rok 1986 – kromě vyjmenovávaných klasických aktivit je v kronice uvedena poznámka: … Vzhledem k tomu, že v neděli 23. 11. 1986 pršelo, vycházka odpadla a 14 účastníků, kteří se sešli, odešlo do hotelu "Koruna" na kávu. V 16 hodin šli do kina, kde byl promítán barevný film pro pamětníky "Ta naše písnička česká".

Rok 1987 – společných vycházek bylo 11, Květnový pochod s účastí 152 osob, pochod Po návrších kolem Pecky, účast 156 osob. Vlastní zájezdy: třídenní zájezd do Jižních Čech (42 účast.), zájezd do Krkonoš (29 dosp. a 18 dětí). U příležitosti Roku české turistiky byl Výstup na Říp (15 dosp. a 20 dětí) ve spoluúčasti s Novou Pakou. Účast na akcích jiných turistických odborů byla 4x a též na 9ti jiných kulturních akcích.

Tajný výlet do Bílé Třemešné, zúčastnilo se 11 osob. Setkání na chatě: MDŽ, táborák, vánoční vycházka a brigády.

Rok 1998 – Celostátní 100. výročí založení KČT. Konalo se 7 společných vycházek, pokračovaly čtvrteční schůzky na společném zpívání v klubovně obecního úřadu. Proběhl 22. ročník Květnového pochodu s účastí 107 osob, 20. ročník pochodu Po návrších kolem Pecky s účastí 51 osob. Třídenní zájezd na Šumavu (43 účast.), zájezdy do Polska: Kudowa Zdroja (40 účast.), do Kladska (18 účastníků z Pecky). Autobusové zájezdy se konaly s cestovní kanceláří Hoška Tour v Lázních Bělohradě a dosud tato úspěšná spolupráce pokračuje. 3x posezení na chatě. Brigády na chatě: nátěry, nové lavice a oprava přístřešku na venkovní jídelně, nové lino v chatě.

V roce 2011 došlo ke zrušení členství KČT odboru Pecka v TJ Jiskra Pecka a odbor pokračuje nadále ve své činnosti sólově

Rok 2012 – Tradiční posezení na chatě, Velikonoční posezení, pálení čarodějnic. 36. ročník Květnového pochodu, pochod Po návrších kolem Pecky. Úprava okolí chaty, oprava jídelny a záchodů. Jednodenní zájezd do polského Janovického Rudohoří.

Rok 2015 – 2 setkání na chatě, 4 výborové schůze. Jednodenní zájezd s cestovní kanceláří Hoška Tour nazvaný Kouzlo Saského Švýcarska. Zpívánky se konaly ve společenské místnosti Domu s pečovatelskou službou. Na chatě proběhl dětský tábor YMCA Braník.

30. září Ladislav Stuchlík, který v čele KČT odbor Pecka působil od roku 1991, předal funkci předsedy Lubomíru Barkovi.

Jaká že je současnost? V Klubu českých turistů odbor Pecka je registrováno celkem 32 členů.

10. června 2021 byla předsedkyní klubu zvolena Irena Jirková. V posledních letech se změnilo okolí turistické chaty, neboť v důsledku vlivu přírodních živlů musely být vykáceny blízké stromy. Byla zbudována nová venkovní jídelna (tu předchozí pobořily vyvrácené stromy) tentokrát přisazená přímo k chatě a vybavená stoly a lavicemi v přírodním provedení. Je zároveň plně využívána k příjemnému, chráněnému venkovnímu posezení. Byla pořízena nová záchodová budka, vyměněna celá podlaha včetně nosných trámů (původní byly již značně ztrouchnivělé) venkovního ochozu chaty, obnoveno její vnitřní vybavení a provedeny nátěry střech chaty a vedle stojící kolny. O letních prázdninách využívají chatu dětské tábory.

V průběhu roku se chodí na společné pochody do okolí Pecky i do vzdálenějších míst dle ročního plánu, a i náhodně dle vzájemné dohody, či účastí se podpoří akce pořádané jinými turistickými odbory. Společných výšlapů se může zúčastnit každý, kdo se chce projít v kolektivu.

Členové klubu se též průběžně starají o úklid a údržbu prostranství na vrcholu Krkonošské vyhlídky a o výměnu popsané vrcholové knihy umístěné na vyhlídkové plošině.

Není žádným tajemstvím, že v průběhu času registrovaných členů ubývá, a proto turisté rádi mezi sebou uvítají nové příznivce turistiky.

O činnosti turistického odboru Pecka se dozvíte nejvíce osobní účastí na společných vycházkách, při společných posezeních na turistické chatě, které se konají pravidelně každé sudé pondělí od 13 hodin a kam se může přijít pobavit kdokoliv. Aktivita klubu je také inzerována v Informacích Úřadu městyse Pecka, na jeho webových stránkách, ve vývěsní skříňce KČT na náměstí v Pecce a na www.kctpecka.webnode.cz.

Použité prameny: 100 let turistiky na území okresu Jičín. Kroniky KČT odbor Pecka, Novinový článek Miroslava Procházky "Údržbáře" značek v české krajině hluboce obdivuji.

Sestavil Petr Pavel

KČT Pecka, Pecka 2, Pecka, 507 82, +420 731 195 706
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky